Gündem

2016’da TeamViewer Hacklendi Mi? (Winnti Trojan Malware)

Herkesin TeamViewer’a bir gün ihtiyacı olmuştur, başka bir bilgisayara uzaktan bağlanmak, masaüstüne erişim sağlamak ve dosya transferi gibi işlemler yapmayı sağlayan Alman yazılım şirketinin 2016 yılında tehlikeye girmiş olduğu Alman gazetesi Der Spiegel tarafından açıklandı. TeamViewer, dünyanın herhangi bir yerinden internet üzerinden başkalarının bilgisayarını tam olarak kontrol etmenize olanak tanıyan popüler bir uzaktan destek yazılımıdır ve TeamViewer her zaman siber suçluların hedefi haline gelmiştir.

 

Yapılan açıklamaya göre, siber saldırı Çin merkezli olup saldırganlar Winnti Trojan Malware kullanmış ve saldırganların Çin İstihbarat Sistemi ile bağlantılı olduğu düşünülmekte. 2010 yılından beri, Winnti (APT) daha önce başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore’de olmak üzere yazılım ve oyun kuruluşlarına yönelik finansal saldırılara neden oluyordu. Grubun çeşitli yazılım ve sunuculara kötü amaçlı yazılım yüklemeyi amaçladığını biliyoruz. Yazılımların sunucularına sızarak bu sunuculara kötü amaçlı güncelleştirmeler bulaştırarak kurbanların bilgisayarlarını uzaktan kontrol etmesini sağlayan bir arka kapı açmayı hedefliyorlar.

 

Der Spiegel, TeamViewer’ı kullanıcılarını bu tür saldırılara maruz kaldığından haberdar etmediği, bilgilendirmediği için eleştirdi. Şirketle temasa geçtiğinde TeamViewer, tehdit oluşturan faaliyetleri tespit ettikten hemen sonra müdahele ettiğini belirtti. Aynı zamanda kullanıcılarının verilerinin çalındığına dair herhangi bir ize rastlamadıklarını söyledi. Ayrıca 2016 yılının Mayıs ayında TeamViewer kullanıcılarının siber saldırganların yazılımdaki bir açıktan faydalanarak banka hesaplarını boşalttığını iddia ettikleri bir başka hack olayına bağlı olmadığını da doğruladı. Hatta o zamanlarda yayınlanan bir basın açıklamasında TeamViewer şirketin saldırıya uğramadığını, güvenlik açığı da olmadığını iddia edip, kullanıcılarını yazılımı dikkatsizce kullandıkları için suçlamıştı.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir