Gündem

540 Milyon Facebook Kullanıcısının Verileri Amazon’da Yer Alıyor!

Facebook kullanıcıları için oldukça kötü bir hafta. Facebook zaten kullanıcılarına veri güvenliğiyle ilgili birçok sorun yaşatmıştı. 540 Milyon Facebook kullanıcısının verileri Amazon’un sunucularında kamuya açık bir şekilde tutuluyor. Bu veriler doğrudan Facebook’tan gelmiyordu, üçüncü parti yazılımlardan yani facebook uygulamalarından geliyordu. UpGuard’daki güvenlik araştırmacıları internette kamuya açık olarak bırakılan bu verilerin bir kısmının Cultura Colectiva adlı Meksikalı medya şirketinden geldiğini, diğer kısmının da Facebook ile ilişkilendirilmiş bir uygulama olan “At the pool” dan geldiğini belirtti.

Cultura Colectiva’dan toplanan 146 GB’dan fazlao lan bu veriler 540 milyon Facebook kullanıcısının beğenileri, yorumları, isimleri, kullanıcı id lerini ve daha fazlasını içeriyordu. At the Pool uygulamasından gelen veriler ise kullanıcının arkadaşları, beğenileri, gruplar, check-in (yer bildirme) yi içeriyordu. Ayrıca 22,000 kişinin isimleri, e-mail adresleri ve şifrelerini de içeriyordu. UpGuard, bu şifreleri içeren verilerin At the Pool uygulamasından geldiğine inanıyor. Facebook kullanıcılarının aynı şifreleri sıklıkla ve farklı ortamlarda da kullandığını göz önüne alınırsa kullanıcıların diğer hesaplarının da şifrelerinin tespit edilmesi zor değil.

Facebook, UpGuard tarafından bilgilendirildikten sonra bahsettiğimiz her iki platformdan gelen Amazon’daki verilerin kamuya açık bir şekilde erişilmesi engellendi. Bu durum, yani üçüncü parti yazılımlarından Facebook verilerinin sızdırılması ilk defa karşılaştığımız bir şey değil, daha önce de yaşanmıştı. Cambridge Analytica adlı firma (veri analiz) Facebook’un 87 milyon kullanıcısının verilerinin izinsiz bir şekilde toplandığını belirtmişti. Hatta ABD’de 2016 yılında yapılan başkanlık seçimleri ve İngiltere’de yine aynı yıl yapılan Avrupa Birliği referandumunu etkilemek için bu verilerin kullanıldığını belirtmesi küresel ölçekte kriz oluşturmuştu. Bunun ardından Avrupa ve ABD’deki kurumlar Facebook hakkında soruşturma başlatmıştı haliyle Facebook’un hissleri büyük değer kaybetmişti

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir