Gündem

ABD Hükümeti Facebook’u Backdoor Oluşturmaya Zorluyor !!!

Son zamanlarda gündemde olan şok edici bir açıklamada, FBI’ın Facebook sohbet motoruna bir backdoor yerleştirmesini istediği iddia edildi. Bu isteğin, gizli bir davada Facebook tarafından reddedildiği bildirildi.

Eğer Facebook yapılan baskıya dayanamamış ve sohbet motoruna istenen backdoor’u entegre etmiş olsaydı, Amerikan vatandaşlarının gizlilik haklarını ihlal etmiş olacaktı.

İddiaya göre FBI, MS-13 adı verilen bir çeteyi soruşturuyordu ve konuyla alakalı Facebook’tan işbirliği istemişti. Sosyal medya devi bu talebi kabul etmediği için mahkemeye hakaret ettiğini iddia etti ve olay başka bir boyut kazandı.

Konuya daha fazla açıklık kazandırmak için, American Civil Liberties Union (ACLU) tarafından mahkeme belgelerinin halkın güvenliği doğrultusunda yayınlanması istendi. ACLU tarafından yapılan bir başka açıklamada Amerikan vatandaşlarının mahremiyet hakkı bu olay ile tehlikeye atıldı.

ACLU tarafından bu hafta yapılan açıklama şöyle:

“Demokratik sistemin temel ilkesi halkın onları ilgilendiren yasalarda söz sahibi olmasıdır. Bu yüzden özellikle gizli olan adli işlemler ve diyaloglar rahatsız edici. Ancak geçtiğimiz yaz, milyonlarca Amerikan vatandaşının özel iletişim hakkını potansiyel olarak etkileyen bir hukuki işlem tamamen gizli olarak gerçekleştirildi.”

ACLU, bu hukuki belgelerin işlenmesini ve açılmasını istemiş, konuyla ilgili daha fazla açıklık kazanılmasını sağladı.. Gelecekte olabilecek bu tarz durumlara karşı da bir işaret vermiş oldu.

Talepler

FBI’ın MS-13 kod adlı çetenin metin mesajlarına eriştiği iletildi, fakat sesli aramaları engelleyemedi ve bu sebeple Facebook’tan sohbetlerin şifrelerini çözmesini istedi.

Amerikan Hükümeti, Facebook’un soruşturma makamları için kullanıcıların arasında sohbetleri dinleyebilmeyi ve okuyabilmeyi sağlayacak gerekli teknik düzenlemelerin yapılmasını talep ediyor.

Başka bir deyişle, hükümet tarafından kolluk kuvvetlerinin Amerikan vatandaşları arasındaki iletişime erişebilmesi isteniyor. Bu da Amerikan vatandaşlarının temel haklarının açık bir ihlali demek oluyor.

Facebook, konuşmaların açılması ve şifrelerin çözülmesi için bir ücret teklif edilen talebi reddetti.

FBI ve Facebook arasındaki bu bölünme ve atışma, yetkililerin BT şirketlerine karşı yaptığı ilk talep hamlesi değil. Daha önce farklı firmalara da kullanıcıların bilgilerini toplamak için zorlamaları oldu. Son zamanlarda da Apple ve FBI arasında benzer bir olay yaşandı.
Bu sebeple, ACLU tarafından övgüyü hakeden ve cesur bir adım atılmış oldu.

Hükümetin yaptırımları daha ne kadar sürecek bilinmez, fakat Facebook’un direnmeyi sürdüreceği kesin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gökhan A.

Istanbul Bilgi Universitesi - Siber Güvenlik bölümünde eğitim almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir