GündemSiber Ataklar

Airbus Çalışanlarının Kişisel Verileri Sızdırıldı!

Fransız-Alman ortaklığı olarak kurulmuş olan Airbus şirketinin geçtiğimiz gün Ticari Uçak Sistemleri’nden bazı çalışanlarının kişisel verileri açığa çıktı. Bu tür hack olaylarına uğrayan her şirket gibi Airbus şirketi de kişisel verilerin nasıl sızdırıldığıyla ilgili kayda değer bir açıklama yapmadı. Hatta yaşanan bu güvenlik ihalinin ticari faaliyetlerini etkilemediğini belirtti.

Airbus, saldırganların bu ayın başlarında bazı verilere eriştiğini doğruladı ve bu verilerin Avrupa’daki bazı Airbus çalışanlarının çoğunlukla iletişim adresleri ve kimlik bilgileri olduğunu belirtti. Bu konuda yaptıkları araştırmanın devam ettiğini, lakin bazı kritik durumlar yaratabilecek kişisel verilerin sızdırıldığını da söyledi. Saldırganların sadece belirli bir veriye mi yönelik saldırı yaptığını yoksa genel anlamda kişisel veriler için mi saldırı yaptığı henüz belirlenemedi. Şirket yaşanan bu olaydan sonra güvenlik önlemlerini arttırdı ve ileride yaşanabilecek kötü senaryolara karşı da önlemler aldı.

Airbus ayrıca Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne ilişkin veri korumayla ilgili makamlarla temas halinde olduğunu açıkladı. Airbus, WannaCry (bir tür kötü niyetli fidye yazılımı çeşidi) ile ilgili siber saldırıdan etkilenen dünyanın en büyük –Boeing’den sonra- ikinci ticari uçak üreticisidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir