GündemGüvenlik Açıkları

Apple, FaceTime Gizlilik Hatasını Düzeltmek İçin iOS 12.1.4 Güncellemesini Yayınladı

Apple, nihayet kullanıcılarının FaceTime (görüntülü sohbet servisi) gizlilik hatasını düzeltmek için ios 12.1.4 yazılım güncellemesini yayınladı. FaceTime ile ilgili hatayı bilmeyenler için açıklayalım, bir Apple kullanıcısı bilgisi olmadan yani aramayı almadan FaceTime servisi sizi görüntüleyebiliyordu. FaceTime hatası(CVE-2019-6223) 14 yaşındaki Catalina Fothills Lisesi’nden Grant Thompson tarafından arkadaşlarıyla birlikte FaceTime oturumu kurmaya çalışırken keşfedildi. Thompson internete bu bug’ı(hatayı) göndermeden bir hafta önce Apple şirketine bu hatayı bildirdi ve Apple FaceTime’daki grup aramaları özelliğini devre dışı bırakmak zorunda kaldı.
Perşembe günü yayınlanan açıklamada Apple, grup FaceTime çağrılarının işlenirken bir hata oluşturduğunu açıkladı. Bu arada 14 yaşındaki Thompson için Apple, kendisinin eğitim masraflarını karşılayacağını açıkladı. Aynı zamanda Bug Bounty projesinin bir parçası olarak Thompson’u ödüllendirecek ancak şirketin ne kadar ödeme yapacağı henüz belli değil.
Henüz güncellemediyseniz Apple cihazlarınızı iPhone 5S ve sonraki sürümleri için kullanılabilen ios 12.1.4 sürümüne yükseltmeniz öneriliyor. Güncellemeyi yapmak için Ayarlar->Genel->Yazılım Güncelleme seçeneğinden ‘İndir ve Yükle’ ye tıklayın. FaceTime bug’u Mac kullanıcılarını da etkiliyor dolayısıyla Mac kullanıcıları macos mojave 10.14.3 güncellemesini yapmalı.
Mac bilgisayarınızı güncellemek için bilgisayarınızın sol üst köşesindeki Apple menüsünden Sistem Tercihlerini seçip Yazılım Güncelleme’ye tıklayın ve yeni güncellemeyi indirin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir