GündemGüvenlik Açıkları

Bitcoin Core Yazılım Yamalarında Kritik Bir Ddos Saldırı Açığı

Bitcoin Core geliştirme ekibi, genellikle en çok kırılmaz ve güvenli blockchain olarak bilinen Bitcoin Network için ölümcül olabilecek temel yazılımında büyük bir DDoS güvenlik açığını kapatmak için önemli bir güncelleme yayınladı.

CVE-2018-17144 olarak tanımlanan DDoS zafiyeti, Bitcoin Core cüzdan yazılımında, BTC’nin 0.14.0 ila 0.16.2 yazılım sürümlerini çalıştıran Bitcoin Core düğümlerini çökertme potansiyeline sahip herkes tarafından kullanılabilecek bir yazılım bulundu.

Diğer bir deyişle, Bitcoin madencileri bloğun tamamının diğer kişilerden gelen işlem onayının bloke edilmesine veya Bitcoin P2P ağının düğümlerine taşarak ve bant genişliğinin aşırı kullanılmasına neden olarak tekrarlayan işlemlerle tüm blok zincirini indirmiş olabilir.

Güvenlik açığı geçen sene Mart ayından beri vardı, ancak ekip hiç kimsenin hatayı fark etmediğini ya da hiç kimsenin bunu söndürme masrafına katlanmak istemediğini söylüyor.

Bitcoin çekirdeği geliştiricilerine göre, BTC sisteminin tüm yeni sürümleri, Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırılarına karşı savunmasızdır, ancak bir nokta var – Bitcoin ucuz değildir.

BTC ağındaki DDoS saldırısı, başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için madencilere 12.5 bitcoin (yaklaşık 80.000 $ ‘a (60.000 £)) mal olacak.

Bitcoin Core ekibi güvenlik açığını kapattı ve madencileri en kısa sürede en son Bitcoin Core 0.16.3 sürümü ile güncellemeye çağırdı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir