Gündem

BSI Yöneticisi: “Huawei’ye Karşı Kanıt Bulunmuyor”

Yakın zamanda Alman Federal Bilgi Güvenliği Dairesi’nden Arne Schoenbohm, kritik bir açıklamada bulundu. Schoenbohm’a göre, ABD’nin elinde Huawei’ye karşı hiçbir delil bulunmamasına rağmen, casusluk iddialarında bulunuyorlar.

Hatırlarsınız ki kısa bir süre önce, Huawei CFO’su (Finansal İşler Müdürü) Kanada’da tutuklandı ve ayağına takılan bir verici ile serbest bırakıldı. Kendisine yapılan iddiaların net bir kanıtı yoktu.

Huawei’nin, ABD ve müttefikleri tarafından baskı altında takibine devam edilmesiyle, kısa süre önce bu iddiaların asılsız olduğu ve herhangi bir delil bulunamadığı ortaya çıktı. Telekom devi daha önceden 5G cihazlarında bir backdoor (arka kapı) oluşturduğu ve Çin istihbarat servisi ile ortak çalışarak dünyanın büyük bir kısmında casusluk faaliyeti göstermesiyle suçlandı.

Huawei’nin Aleyhine Herhangi Bir Kanıt Yok!

Kanadalı yetkililer, Amerikan hükümetinin baskısı üzerine İran’daki ABD baskısının ihlal edilmesi ile ilgili olarak Huawei’nin CFO’sunu tutuklamıştı. Amerikan hükümeti tarafından gerçekleştirilen bu eylem sonrasında Huawei’ye karşı herhangi bir kanıt bulunmadığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde, Alman BSI yöneticisi Arne Schoenbohm’un açıklamasında Huawei tarafında mevcut olan 5G hizmetlerinde gözle görünür bir güvenlik riski bulunmadığı açıkça ortaya konuldu.

Schoenbohm şöyle belirtti:

“Yasaklar koymak ciddi kararlardır. Bu gibi ciddi kararlar için net kanıtlara ihtiyacınız var.”

Küresel Çaptaki Etkileri

Çin istihbarat servisi adına casusluk yapmaktan suçlanan Huawei, kısa süre önce Birleşik Devletler’de ve onun haricinde Five Eyes arasında yasaklandı (Five Eyes, birbiri ile istihbarat alışverişi yapan beş ülkeyi temsil etmektedir).
Buna rağmen Birleşik Krallık’tan Huawei’ye karşı resmi bir yasaklama hamlesi gelmedi.

Birleşik Devletler, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ardından Japonya da Huawei’yi yasaklayan ülkeler arasına girdi ve herhangi bir hizmet yapmasını yasakladı.

Bunların yanında, Kanada’da uçuş değiştirmesi sırasında tutuklanan Huawei CFO’su kefalet ile serbest bırakıldı. Fakat Amerikan hükümetine karşı olası bir iade durumu sözkonusu. Mahkeme kendisine pasaportunu teslim ederek Kanada’da kalmasını belirtmiş, kendisine uygulanabilecek diğer kısıtlamalardan bahsetmişti. Bunlara rağmen, Amerikan hükümetinin iade talebi sözkonusu olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gökhan A.

Istanbul Bilgi Universitesi - Siber Güvenlik bölümünde eğitim almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir