Gündem

Cıa Direktörünü Hackleyen 15 Yaşındaki İngiliz Okul Çocuğu 2 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Birçok yüksek profilli Amerikan hükümet çalışanının çevrimiçi hesaplarına girmeyi başaran İngiliz genç, Cuma günü iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

18 yaşındaki Kane Gamble, eski CIA direktörü John Brennan, eski istihbarat yönetmeni James Clapper, eski FBI Başkan Yardımcısı Mark Giuliano ve diğer kıdemli FBI yetkililerinin e-posta hesaplarına girdi.

Cracka’nın çevrimiçi takma adıyla oynayan Gamble, bu saldırıları gerçekleştirirken sadece 15 yaşındaydı ve kendilerini Crackas With Attitude (CWA) olarak adlandıran bir hack grubunun kurucusu iddiasıydı.

Ünlü Filistinli hacking grubu, ABD istihbarat memurlarına karşı bir dizi utanç verici saldırı gerçekleştirdi ve 20.000 FBI ajanı, 9,000 memurun İç Güvenlik Bakanlığı ve 2015’te bazı DoJ personeli tarafından sızdırılmış kişisel ayrıntıları sızdırdı.

Genç, Şubat 2016’da Coalville’deki evinde tutuklandı ve geçtiğimiz Ekim ayında “yetkisiz erişimi sağlamak için bir işlev gerçekleştirme” ve “bilgisayar materyallerinin yetkisiz bir şekilde değiştirilmesi” suçlamasıyla 8 suçlamada bulunuldu.

BBC’nin bildirdiğine göre, Londra’daki Old Bailey merkez ceza mahkemesinde Cuma öğleden sonra, Gamble, Ocak ayında yapılan ilk hapis cezasının ertelenmesinin ardından ertelenerek yargıcın 2 yıl gençlik gözaltı merkezinde görev yapması gerektiğine karar verdi.

Gamble’ın savunması, “naif” olduğunu ve hiçbir zaman mahkeme duruşması sırasında hiçbir kişiye “zarar vermeyi” istemediğini söylerken, yargıç: “siyasi olarak motive edilmiş siber terörizmin son derece kötü bir kampanyasını” gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir