Gündem

Çin, Microsoft Bing’e Erişimi Engelledi

Çin’in Google’a erişimi 2010 yılından beri durdurduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz Çarşamba günü Çin’de Bing arama motoru erişilemez hale geldi. Çinli kullanıcılardan çok sayıda şikayet gelince durum incelenmeye alındı.

Microsoft bu konuda DNS uyumsuzluğu nedeniyle Çin’de Bing’e erişim olmadığını doğruladı. Söz konusu Çin olunca bu durum zaten çok şaşırılacak bir şey değil nitekim Çin daha önce Microsoft’un Skype internet telefon görüşme ve mesajlaşma servislerini de engellemişti.
Çin’de erişilebilen tek yabancı kaynaklı arama motoru Bing idi. Bu erişim sorunuyla birlikte 2 günlük bir süreçte Çin’de yabancı kaynaklı arama motoru kalmamış oldu.

CAC (Çin Siber İdaresi) geçtiğimiz 2018 yılında siyasi açıdan zararlı bilgilerin yayılmasını engellemek amacıyla bağımsız haber sağlayıcılarının 9800 adet sosyal medya hesaplarını da silmişti.

Erişim sorununun nedeni ilk olarak Çin’in katı sansür uygulamaları olarak zannedildi lakin kısa süre içinde gelen açıklamada sansürlemeden dolayı değil de teknik bir nedenden dolayı erişimin olmadığı açıklandı.

Peki Çin, Facebook ve Google’ı engellemiş olmasına rağmen neden bunca zamandır Bing erişilebilir durumdaydı?

Şöyleki Microsoft’un Çin hükümetiyle ortak çalışmasıyla Çin için kabul edilebilir bir Bing sürümü hazırlanmıştı, bundan dolayı Bing’e Facebook ve Google gibi erişim engeli konulmadı. Sorunun kaynağının teknik bir nedenden dolayı olduğu açıklanmasının ardından Bing’e tekrar erişim sağlandı.

An itibariyle Çin’de Microsoft’un arama motoru olan Bing erişilebilir durumda.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir