Gündem

DuckDuckGo Google’ın Gizli Kullanıcılardan Bile Veri Topladığını Keşfetti

Gizlilik odaklı çalışan DuckDuckGo, Google’ın gizli sekmede bile arama sonuçlarını alıp Google’a gönderen bir çalışma mantığı kullandığını ispatladı.
Google hesabınızdan oturum açıp bir Google araması gerçekleştirirseniz, sonuçların yıllar geçse bile bir sonraki aramanıza uyarlanacağını bekleyebilirsiniz. Ancak hesabınızla giriş yapmadığınızda ne olacak?
Gizlilik merkezli arama motoru olan DuckDuckGo tarafından yürütülen bir çalışma biraz şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Yılın başından itibaren yapılan testlerde, kullanıcıların bir Google hesabına giriş yapmadan arama yaptıklarında veya gizli sekme kullandıkları zaman bile normal aramalarda kendilerine özgü sonuçlar elde ettikleri söylendi.
Bu sadece 87 sonuç içeren küçük bir çalışma da olsa bulgular yine de ilginç. Haziran ayında -ABD ara sınavları sırasında- DuckDuckGo, Google’ın filtreleme balonu özelliğinin etkisini test etmek için çalışanlar kullanmak istedi.
Bu balon arama sonuçlarının sizin hakkınızda öğrendiklerine göre kişiselleştirilmesi anlamına geliyor. Google hesabınıza giriş yaptığınızda şirketin sizin hakkınızda bilgi topladığını anlamanız kolaydır. Ancak gizli sekmede bile böyle bir durum olduğunu fark edince endişelenirsiniz.

DuckDuckGo, katılımcıların aynı anda arama yapmasını istemiştir. Sonuç:
1- Katılımcıların çoğu kendilerine özgü sonuçlar gördü. Bu tutarsızlıklar, Google’da oturum açarak veya Google’ın algoritma değişikliklerini küçük bir kullanıcı alt kümesine test ederek yer ve zamandaki değişikliklerini açıklayamadı
2-Arama sonuçlarının ilk sayfasında, Google, bazı katılımcılar için oturum açılmış veya özel göz atma modundayken başkalarına dahil etmedikleri bağlantılar içeriyordu.
3-Haber ve video bilgi kutularındaki sonuçlar da önemli ölçüde farklılık gösterdi. İnsanlar aynı zamanda arama yapmış olsalar da, insanlar konumlarını hesapladıktan sonra bile farklı kaynaklar gösterdiler.
DuckDuckGo diyor ki:

İnsanların özel modlarını rastgele karşılaştırarak, birinin özel modunu normal modlarıyla karşılaştırırken varyasyonun iki katından fazla olduğunu gördük.

Çarpıcı bir uyarı vermek için devam ediyor:

Sıklıkla, özel göz atma modunun web’de anonimliğe izin verdiğine dair bulgular duyuyoruz, ancak bu bulgu, Google’ın tarama modundan bağımsız olarak arama sonuçlarını aldığını gösteriyor. İnsanlar, “gizli mod” olarak adlandırılan modun onları anonim hale getirdiği yanlış bir güvenlik hissine kapılmamalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir