Gündem

Facebook 1,5 Milyon Kullanıcının E-Posta Şifresini Kaydettiğini Açıkladı!

Diliyoruz ki gelecekte umarım Facebook’un haber olmadığı bir veri sızıntısı, güvenlik-gizlilik ile ilgili bir karışıklık olmaz. E-posta ve bağlantılarının toplandığını Facebook resmen açıkladı. Çarşamba günü yayınlanan bir açıklamada, sosyal medya devinin “istemeyerek” 2016 yılının Mayıs ayından beri sunucularına 1,5 milyondan fazla yeni kullanıcının e-postalarını yanlışlıkla yüklediğini belirtti. Facebook sözcüsü Business Insider ile paylaşılan bilgileri Facebook’un daha iyi arkadaşlıklar kurmak, daha iyi arkadaş tavsiyelerinde bulunmak için verilerin toplandığını söyledi. Facebook, bu e-posta doğrulama olayını yaklaşık 1 ay önce durdurduğunu ve bu bilgilerin kimseyle paylaşılmadığından emin olduğunu ayrıca verilerin silineceğini de açıkladı.

“Geçtiğimiz ay, Facebook’a ilk kez kayıt olan yeni kullanıcılar için hesaplarını doğrulamaya yönelik bir seçenek olan e-posta şifresi doğrulama işlemini durdurduk.”

Bu durum, Facebook’un uğraştığı veri sızıntılarından en güncel olanı ayrıca oldukça ses getirdi. Daha geçen ay Facebook yüzlerce milyon kullanıcısının şifresini, bir dizi Facebook çalışanının erişebileceği dahili sunucularında plaintext (düz metin) olarak saklamıştı. Her halükarda Facebook kullanıcılarının gizliliğini korumaya çalışırken milyonlarca dolar gelir elde ediyor bunun da altını çizmiş olalım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir