Gündem

Facebook, Gençlere VPN Kurmaları İçin Ödeme Yapıyor

Facebook’un veri toplama amacıyla gizlice gençlere VPN kurmaları için ödeme yaptığı ortaya çıktı. “Facebook Research app” yani Facebook Araştırma uygulaması Haziran ayında Apple tarafından sonlandırılan Onavo Protect uygulamasına benzer bir uygulama. Facebook, gençlerin ve yetişkinlerin App Store’dan mümkün olduğunca kaçınmasını ve Araştırma uygulamasını indirmelerini istiyor. Ayrıca uygulama, kullanıcıların ağ trafiğine yönetici izni istiyor. Bu durum Apple politikasını ihlal ediyor olabilir çünkü Facebook telefonun her türlü aktivitesini analiz edebilir.

Facebook 13 ila 35 yaşları arasındaki kullanıcılara verilerini satmak için ayda 20 dolar kadar ödeme yapmakta. Bu araştırma uygulaması 2016’dan beri Android ve iOS kullanıcıları için aktif durumda. Hatta kullanıcılarından Amazon sipariş geçmişi sayfasının ekran görüntüsünü almalarını bile istedi.

Bir güvenlik uzmanı araştırma uygulamasını inceledi ve yüksek düzeyde erişim istediğini saptadı. Facebook uygulamayı tam potansiyeli ile kulanırsa şunlara erişebilir:

Sosyal medya uygulamalarındaki özel mesajlar
Anlık mesajlaşma uygulamalarından sohbetler
E-postalar
Web aramaları
Aktif olarak devam eden konum bilgisi

Güvenlik uzmanları Facebook’un tam olarak ne istediğinden emin değil fakat bir gerçek var ki Facebook kullanıcıların cihazına neredeyse sınırsız erişim sağlıyor.

Güncelleme: Facebook’tan yapılan bir güncellemeyle araştırma uygulamasının iOS platformuna kapatıldığı duyuruldu lakin Android’te devam edecek. Bu durumun ne sebeple gerçekleştiği meçhul. Dolayısıyla Apple’ın politikalarının Facebook tarafından ihlal edilip edilmediği de kesin olarak bilinmiyor.

Facebook’un bu kadar ileri gitmesi -bu stratejisi- hakimiyetini ne kadar korumak istediğinin göstergesidir. Araştırma uygulaması Apple ile Facebook arasında gerginliğe neden olabilir. Ek olarak Tim Cook’un  Facebook’un veri politikasını defalarca eleştirdiğini biliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir