Gündem

Facebook Onavo VPN’yi Play Store’dan Kaldırıyor!

Facebook, kullanıcı gizliliği ile ilgili hakkında tartışmalar olan Onavo VPN’yi PLay Store’dan kaldırıyor. Facebook gelecekteki potansiyel sorunlara karşı şimdiden önlem almak için Onavo’yu kaldırıyor. TechCrunch tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook Onavo’yu veri topladığından dolayı kapatmayı planlamaktaydı. 2018’in Mart ayında Facebook’un VPN uygulaması Onavo Protect incelenmeye başlanmıştı, ardından Ağustos 2018’de Apple bu uygulamayı kullanıcı gizliliğine ilişkin politikaları nedeniyle kaldırmıştı.

Ardından, Facebook Onavo’yu Facebook araştırma uygulamalarını desteklemek için geri getirdi. Facebook, iOS Kullanıcılarına ulaşmak için Apple’ın politikalarını kötüye kullandığından en sonunda Apple, Facebook’un sertifikasını iptal etti. Böylece artık Facebook’un araştırma uygulaması App Store’dan kalkmış oldu. Fakat Facebook Android’deki faaliyetlerini sürdürmeye devam etmişti. Facebook şimdi ise gelecekte daha fazla karışıklıktan kaçınmayı ve halka güven yaymayı planladığından dolayı şimdiden Onavo’yu Google Play Store’dan kaldırdılar.

Bir Facebook sözcüsü bu konuya ilişkin olarak:

“Daha iyi ürünler oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla Onavo programını sonlandıracağız, çalışmalarımız ödül temelli olacak.” dedi.

Facebook ayrıca araştırma testlerini yapan çalışanların işe alımını da durdurdu. Onavo Protect’in kapatılmasının yanında, Facebook artık araştırma uzmanlarını işe almamaya karar verdi. Bu durum, herkes için Facebook’un kullanıcı verilerini toplamya ne denli niyetli olduğunu belirtiyordu şimdi ise tam tersi. Facebook gizlilik politikaları konusunda halkın güvenini kazanmaya çalışıyor.

Fakat yalnızca zaman bize Facebook’un kullanıcı gizliliğine bakış açısının gerçekten değişip değişmediğini gösterecek. Yada istenmeyen faaliyetlerine devam etmek için farklı bir plan geliştiriyor olabilirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir