Gündem

FBI, 15 DDoS-For-Hire Web Sitesini Kapattı

FBI bu yıl Noel’i erken kurtardı.

ABD Adalet Bakanlığı, bugün erken saatlerde FBI’ın 15 “DDoS Kiralama” web sitesini alan adları ile birlikte ele geçirdiğini ve bu siteleri yöneten üç kişiye ceza verdiğini duyurdu.
DDos kiralama, Booter, Stresser hizmetleri dağıtık bir şekilde bir çok noktadan istenilen sunucuya saldırı yapma olanağı tanır ve bunu teknoloji meraklısı herkes rahatlıkla kiralayıp kullanabilmektedir. DDos ile herhangi bir web sitesine saldırılır ve erişim engellenir.

Son yıllarda, hacker grupları milyonlarca oyuncunun Playstation ve Xbox ağlarına devasa DDoS saldırıları gerçekleştirerek oyuncuların Noel gününü mahvetti.
DoJ,”Bu eylemlerde adı geçen hırsızlık hizmetleri, finans kurumlarına, üniversitelere,internet servis sağlayıcılarına, hükümet sistemlerine ve çeşitli oyun platformları da dahil olmak üzere ABD ve yurtdışında çok çeşitli kurbanlara yönelik saldırıları tetikliyor.” dedi.
Bu yılın Nisan ayında, Hollanda polisi, İnternet suçlusu olarak bilinen ve dünyanın dört bir yanında 4 milyondan fazla saldırı düzenleyen ve bu yöneticileri tutuklayan DDoS kiralama servisini devraldı. Ağ stress testi hizmetleri kisvesi altında DDoS saldırılarına erişim sağlayan ve Perşembe günü FBI tarafından ele geçirilen 15 site şunlar:
critical-boot.com
ragebooter.com
anonsecurityteam.com
downthem.org
quantumstress.net
booter.ninja
bullstresser.net
defcon.pro
str3ssed.me
defianceprotocol.com
layer7-stresser.xyz
netstress.org
request.rip
torsecurityteam.org
Vbooter.org

ABD Savcısı Bryan Schroder, “Bunlar gibi kiralama hizmetleri için DDoS önemli bir ulusal tehdit oluşturuyor” dedi. “Bunlar gibi koordineli soruşturma ve kovuşturmalar, bölgeler arası işbirliğinin ve kamu sektörü ortaklarıyla koordinasyonun önemini göstermektedir.”

Saldırıları Matthew Gatrel ve Juan Martinez’Downthem’ olarak bilinen suçluların yaptığını ortaya çıkaran FBI bu hizmetleri sağlayan suçlulara 200.000’den fazla DDoS saldırısını yürütmek veya yürütmeye teşebbüs etmek suçundan soruşturma başlattı. Aynı zamanda bu siteleri kullanan kullanıcıların da aynı soruşturmaya dahil edilme riskinin bulunduğunu da yayınladı. Bir nevi uyarı 🙂

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir