GündemGüvenlik Açıkları

Firefox MITM Saldırılarına Karşı Önlem Alıyor!

MITM Saldırısı: Açılımı “Man In The Middle” olan yani Ortadaki Adam Saldırısı anlamına gelen bu saldırı tipinde 2 bağlantı arasına sızılıp dinleme, takip işlemleri yapılıyor. Aynı zamanda istenilen verileri ele geçirilme amaçlanıyor. 2 Network arasındaki bağlantıyı çözüp okumanın birden fazla yolu var. Bu yollardan bazılarında istemci gerçekten sunucu da bulunan siteye giriş yapıp istek yollarken aktardığı veriler ortada bulunan saldırgana iletilebilir.

Mozilla Firefox’un 66.versiyonu MITM saldırısına karşı duyarlı olacak. Firefox 66.sürümünde kullanıcı gizliliğini geliştirdi. Potansiyel MITM saldırısına karşı Firefox’un yeni sürümü duyarlı olup bu saldırıya karşı uyarılar verebilecek. Mozilla Firefox güvenilmeyen bağlantılarla karşılaştığında bir hata sayfası oluşturacak. “MOZILLA_PKIX_ERROR_MITM_DETECTED”
Mozilla’nın açıklamasına göre:

“Firefox’un 66.sürümünde varsayılan ayarlarda MITM saldırısına karşı tarayıcı uyarı verebilecek.”
Bu mesaj sayesinde Firefox kullanıcısı güvenilmeyen bağlantılara eriştiğinde, geçerli bir sertifika ile karşılaşmadığında Firefox yukarıda belirtilen hatayı gösterecek. Firefox topluluğu kullanıcılarına bu şekilde daha iyi güvenlik sağlamak istiyor. Bu uyarılar her seferinde geçerli olmayabilir lakin kullanıcıların potansiyel saldırılara karşı önlem almasını kolaylaştıracaktır.
Firefox bu özelliği kullanıcıları için başlatan ilk tarayıcı değil. 2017 yılında Google bu özelliği zaten Chrome’un 63.sürümünde tanıtmıştı. Tarayıcı olası MITM saldırısına karşı SSL hatalarını tespit edebiliyordu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir