Gündem

Google, Android Q’ya Çok Sayıda Gizlilik Özelliği Getirdi!

Google yeni Android sürümüne Gizlilik özellikleri getiriyor. Şimdi Google’ın kullanıcılar için getireceği gizlilik özelliklerinden bazılarından bahsedeceğiz

• Konum Ve Ağ Kontrolü :

Android uygulamaların konum izleme yetkisine sahip olması, kullanıcıları şüphelendirmekte. Ancak, yaklaşan Android Q sürümü ile uygulama için konum erişimine kullanıcı karar verecek yani kullanıcılar ya her zaman yada uygulama aktif olduğunda ” izin ver” seçeneğini seçerek uygulamaya konum alma izni verecek bu şekilde uygulamanın kullanıcının bilgisi dışında konum izlemesi engellenmiş olacak.

Konuma ek olarak, yaklaşmakta olan sürümde uygulamaların WiFi, Bluetooth ve ağ yapılandırmalarına nasıl erişip kontrol edeceğinizide bu siteden yararlanarak düzenleyebilirsiniz TIKLA .

• Arka Plan Uygulama Kontrolü

Google Android, kullanıcıları için arka planda olan uygulamaların telefonu rahatlatmak amacıyla, uygulama performansını kısıtlıyor. Açıklamalara göre uygulamanın arka plan faaliyetleri, yalnızca seçilen durumlarda arka planda aktif olacak. Fakat bu özellik sadece Android Q sürümü için geçerli değil, aynı zamanda Android 9 ve altı olan sürümlere de eklenecek.

Donanımı tanımlayabilen özellikler kısıtlanacak. Ayrıca /proc/net dosya yöneticisi, clipboard panosu gibi verilere ulaşmak kısıtlanacak.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir