GündemGüvenlik Açıkları

Google, Low-End Cihazlar İçin Yeni Bir Şifreleme Algoritması Oluşturdu “Adiantum”

Şifreleme günlük hayatımızın birçok alanında kullanılmakta. Dijital aktivitelerimizin büyük bir kısmını oluşturuyor. Google, depoladığı verileri verimli bir şekilde şifrelemek için mevcut şifreleme yöntemlerini low-end dediğimiz (ucuz, zayıf donanım) cihazlar için değiştirdi. Low-end cihazlarda şifreleme yöntemleri performans sorunlarına neden olabiliyor. Google’ın low-end cihazlara yönelik böyle bir çalışma yapması şifreleme işlemlerini daha verimli bir hale getirecek ve performans düşüklüğü yaşatmayacak.

Teknolojinin bu denli gelişimiyle veri güvenliğinin önemi çokça arttı. Uygulamalarda mevcut şifreleme yöntemlerini kullanmak düşük donanım özelliklerine sahip cihazlar için uygulamaların başlatılmasını yavaşlatacaktır. Bütün piyasa hıza oynarken yeter ki veri güvenliğim olsun, işlemlerim yavaş çalışsın sıkıntı yok demek de mantıklı değildir. Şu anda Android işletim sistemi tam disk şifrelemesi için AES-128-CBC-ESSIV ve AES-256-XTS (dosya tabanlı şifreleme) destekliyor. AES Şifrelemesi Android 6.0 ile birlikte gelen çoğu cihazda zorunlu kılınmıştı.

Ne yazık ki şuanda piyasada bulunan birçok düşük seviye ve diğer cihazlar AES Şifrelemesini kullanmakla performans düşüklüğü yaşıyor ve bu nedenle AES Şifrelemesini kullanmaktan muaf tutuluyorlar. Bu sorunu çözmek için, Google yine bir adım attı ve “Adiantum” adlı low-end cihazlarda kullanıldığında performans düşüklüğü yaşatmayacak aynı zamanda da verileri koruyacak hızlı,seri bir şifreleme yöntemini çıkarttı. Adiantum yöntemi AES-256-XTS’den 5 kat daha hızlı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir