Siber Ataklar

Hackerlar 50.000 Yazıcıdan PewdiePie Reklamı Yaptı

En fazla abonesi olan Youtube kanalı sahibi, dünya çapında 50.000’den fazla İnternet bağlantılı yazıcıyı kaçırıp, herkesin PewDiePie YouTube kanalına abone olmasını isteyen el ilanları yazdırdı. Gerçek adı Felix Kjellberg olan PewDiePie, İsveç’ten oyun yorumları ve şakalarıyla tanınan ünlü bir YouTuber’dır ve 2013’ten beri YouTube’da en fazla aboneye sahiptir.

PewDiePie’nin dünyadaki en çok abonesi olan YouTuber olmaya devam etmeyeceği korkusundan, Twitter kullanıcı adı ” TheHackerGiraffe ” olan anonim bir hacker (muhtemelen onun kötü hayranı) bir hack fikri ortaya attı.

TheHackerGiraffe, Shodan ile internet bağlantılı cihazlar için bir arama motorunu kullanarak bağlantı noktası 9100 açıkken savunmasız yazıcıların listesini bulmak için interneti tarayıp, çıktılarını o cihazlara yönlendirdi.

Ve sonra mesaj, kurbanların T-Serisi kanalından çıkmasını ve bunun yerine PewDiePie’ye abone olmasını istedi.
Hacker, genellikle, bilinen çeşitli güvenlik açıklarına karşı yazıcıları test etmek için tasarlanmış olan ve saldırganların yazdırma işlerini ele geçirmesine veya manipüle etmesine olanak tanıyan Printer Exploitation Toolkit (PRET) adlı savunmasız yazıcılardan yararlanmak için açık kaynaklı bir bilgisayar korsanlığı aracı kullanmaktadır .

İster inanın ister inanmayın, hatta faks numaranız bile hackerlar için yazıcı üzerinde tam kontrol elde etmek ve muhtemelen ona bağlı olan ağın geri kalanını sızmak için yeterlidir .

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir