Gündem

Houzz Müşterilerinin Verileri Çalındı

Houzz (mimarlık, iç tasarım ve dekorasyon, peyzaj tasarımı ve ev dekorasyonu ile ilgili çevrim içi topluluk ve bir web sitesi) müşterilerine, bazı verilerinin sızdırıldığını açıkladı. Çalınan verilerin bazı müşterilerinin kişisel bilgilerinin olduğunu belirtti. Houzz’ın 40 milyon kullanıcısı olduğunu da belirtelim.

Houzz tüm kullanıcılarına bilgilendirme amaçlı e-posta yolladı. Kullanıcılarına gönderdiği mailde “Kısa bir süre önce kullanıcılarımıza ait verilerin bir kısmına üçüncü şahıslar tarafından erişildi. Bu konuda soruşturma başlattık” şeklinde bir bilgilendirme yaptı. Çalınan veride isim, şehir, eyalet, ilçe ve kullanıcıların belirttiği çeşitli açıklamalar yer almaktaydı. Ayrıca veriler, kullanıcıların IP adresleri, kullanıcı adları, Facebook ID’lerini içermekteydi. Houzz, hiçbir finansal verinin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilemediğini ve herhangi kullanıcılarının herhangi bir sosyal güvenlik sorunu olmadığını doğruladı.

Houzz, kullanıcılarının hesaplarını korumak için şifrelerini değiştirmelerini önerdi. Zaten kullanıcılarının şifrelerini gizleme yöntemlerinden dolayı saldırganların direkt olarak şifrelerine erişmesinin mümkün olmadığını belirtti. Yani kullanıcıların şifreleri tehlikede değil. Ancak yine de Houzz, kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini belirtti. Houzz bu hafta İngiltere ve Almanya’da 110 kişinin işten çıkarıldığını açıkladı. Bu sayı ise şirketin genel olarak çalışanlarının %10 kadarını oluşturmakta.

Houzz, 110 çalışanını işten çıkarmasını ‘yeniden yapılandırma’ olarak adlandırdı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir