Gündem

İranlı Hackerlar ABD’li Nükleer Uzman ve Yöneticileri Hedef Alıyor

Hackerlar, İran’daki şiddetli ekonomik yaptırımları uygulamaktan sorumlu olan Amerikalıların e-posta hesaplarına sızma çabalarını hızlandırıyor.

AP ‘nin haberine göre, ABD’li Cumhurbaşkanı Donald Trump geçtiğimiz ay ülkenin aşırı ekonomik yaptırımlarını yeniden yürürlüğe koymasından sonra İranlı siber saldırganlar oyunlarını hızlandırdılar. Siber casusluk faaliyetlerinin çoğu, yaptırımların yerinde kalmasını sağlayan Amerikalı yetkilileri hedef alıyor.

Londra merkezli bir siber güvenlik örgütü olan Cerfta, İranlı devlet destekli gruplar arasında en çok rastlanan tehdit olan Charming Kitten ve onun yakın zamanda phishing saldırılarını kapsayan faaliyetlerini izliyor. AP’nin, Charming Kitten’nin ABD Hazine üyeleri, savunucuları, suçluları, Arap atom bilimcileri, İranlı sivil toplum kuruluşları, DC düşünce kuruluşu çalışanları ve ABD-İran nükleer anlaşmasının uygulayıcıları tarafından e-posta hesaplarına girmeye çalıştığı bildiriliyor.

Cerfta ile araştırmacılar açık bir sunucu keşfettiler. Charming Kitten yanlışlıkla internete açık bıraktı, Gmail’i çektikleri ve Yahoo’nun hedeflediği adresleri hedef aldılar. Analistlerin listeden kimin tehlikeye düştüğünü söylemek zor olsa da, İran’ın önceliklerine ışık tuttuğunu bildiriyor. Uzmanlar, yabancı nükleer uzmanlara ve genel olarak nükleer teknolojiye olan ilgisinin endişe verici olduğunu söylüyor.

AP raporunda, Amerikan Kurumsal Enstitüsü’nden bilim adamı ve kampanyanın hedefi olan Frederick Kagan, “Bu, beklediğimden biraz daha endişe verici” dedi.

Özel hedefler listesi, İran’ın nükleer operasyonlarının yanı sıra 2015 nükleer anlaşmasıyla bağlantılı olanları izleyen kişileri izlemeye olan ilgisini göstermektedir. Daha yeni kimlik avı kampanyası ilerlemezken, Kağan devlet destekli bir tehdide işaret ediyor.

Yapılan politik söylemler ülkeler arasındaki phishing saldırılarını artırıyor. Çözümse bilinçlenmek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir