GündemMakalelerMalware

Malwarebytes’tan Kripto Madenciliğe Karşı Önlem

Günümüzde bir dev olarak nitelendirebileceğimiz sayılı anti-virüs firması mevcuttur. Bunların başında her ne kadar Kaspersky, Avira veya Bitdefender gibi firmalar gelse de, Malwarebytes da son zamanlarda güvenlik konusunda önemli atılımlar yapmış birkaç firmadan biri.

Bildiğiniz üzere son yıllarda en çok gelir sağlayan zararlı yazılımların başında fidye yazılımları ve kripto madencilik yazılımları gelmekte. Günümüzde pek çok kurumsal firma, çeşitli güvenlik kuruluşlarıyla birlikte ortak çalışarak fidye yazılımlarına karşı önlem almış olsa da ne yazık ki aynı durum ev kullanıcıları için geçerli olmayabiliyor.

Bu durumun farkında olan Malwarebytes da, mevcut anti-virüs yazılımına entegre çalışan bir kripto madencilik koruması eklemiş durumda.

Tarayıcı eklentisiyle ortak çalışarak, işlemciniz üzerinden veya GPU odaklı madencilik yapan web sitelerini tespit edip, sisteminizi korumaya yardımcı olan yeni güncelleme geçtiğimiz haftalarda kademe kademe yayımlanmaya başladı.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Sisteminizi korumaya “yardımcı” olacak bir özellik olduğu yine Malwarebytes tarafından belirtilmiş durumda. Kripto madencilik yazılımları çok çeşitli olabildiğinden ve birçoğu da video işleme adı altında madencilik yaptığından ayırt edilmesi genelde zorlaşıyor.

Burada ise Malwarebytes’ın korumaya yönelik iki aşamalı bir sistemi bulunuyor. Birincisi kullandığınız tarayıcıya kurduğunuz bir eklenti yardımıyla video işlemesi yapan web sayfalarının kullandığı algoritmayı çözüyor ve buna istinaden kripto madencilik yapılıp yapılmadığı anlaşılıyor.

İkinci aşamada ise Malwarebytes Anti-Malware üzerinden (yalnızca Premium versiyonlar) bir doğrulama sistemi devreye giriyor ve tarayıcının maksimum kullanabileceği işlemci yüzdesini kontrol ederek zararlı yazılım tespitini gerçekleştirmiş oluyor.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Malwarebytes’ın tam koruma vadedemiyor olması. Bunun sebeplerinden birisi de bilindiği üzere Malwarebytes anlık koruma motorunun, diğer güvenlik yazılımlarına göre daha yavaş çalışması.

Yine de standart ev kullanıcıları için kripto madencilik virüsüne karşı bir alternatif olarak ön plana çıkmayı başarıyor.

 

Malwarebytes Kripto Madencilik yazılımlarını buradan edinebilirsiniz.

Gökhan A. / SiberGüvenlik.net.tr

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gökhan A.

Istanbul Bilgi Universitesi - Siber Güvenlik bölümünde eğitim almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir