Siber Ataklar

Marriott Hacklendi, 500 Milyon Kullanıcı Verisi Sızdırıldı

Otel grubu Marriott International’ın 500 milyon müşterisinin kayıtları bir veri ihlaline karıştı.

Otel zinciri, Starwood bölümünün misafir rezervasyonu veri tabanının hackerlar tarafından ele geçirildiğini söyledi. Saldırganın 2014’ten beri Starwood iç ağına eriştiği ve bilgi çaldığı soruşturmalar sırasında öğrenildi. Şirket, kayıtları veritabanında bulunan müşterilere bildireceğini söyledi.

Marriott International, 2016 yılında Starwood’u satın aldı ve 5.800’den fazla mülkle dünyanın en büyük otel zincirini oluşturdu.
Starwood’un otel markaları arasında W Hotels, Sheraton, Le Méridien ve Four Points by Sheraton bulunmaktadır. Marriott markalı oteller farklı bir ağda ayrı bir rezervasyon sistemi kullanır.
Marriott, birinin Starwood veritabanına erişmeye çalıştığı bir iç güvenlik aracı tarafından uyarıldığını söyledi. Soruşturmadan sonra, “yetkisiz bir tarafın bilgileri kopyalayıp şifrelediğini” keşfetti.

Veri tabanının 500 milyon müşteriye kadar kayıt içerdiği söylendi.

Yaklaşık 327 milyon konuk için, bu bilgiler arasında “bazı kombinasyonlar” bulunuyor:

İsim
Adres
Telefon numarası
Pasaport numarası
Hesap Bilgileri
Doğum tarihi
Cinsiyet
Geliş ve gidiş bilgileri
Bazı kayıtların şifreli ödeme kartı bilgilerini de içerdiğini, ancak şifreleme anahtarlarının da çalınması olasılığını reddedemeyeceklerini söylediler.
Şirket, bir açıklamada “Bu olayla ilgili olarak çok üzüldük.” Dedi.
“Marriott bu olayı kolluk kuvvetlerine bildirdi ve soruşturmalarını desteklemeye devam ediyor.
Şirket, etkilenen müşterilere daha fazla bilgi vermek için bir web sitesi kurdu . Ayrıca ABD ve diğer bazı ülkelerde müşterilere bir dolandırıcılık tespit servisine yıllık bir abonelik sunacak.
İngiltere’nin Bilgi Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Starwood Hotels’i kapsayan Marriott’tan bir veri ihlali raporu aldık ve soruşturma açtık. Herhangi birinin verileri nnasıl ele geçirildiğine dair kaygıları varsa, bu endişeleri bize bildirebilir. ” cevabı yayınlandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir