Gündem

Milyonlarca Instagram Kullanıcısının Şifresi Facebook Sunucularında Korunmasız Tutuluyor!

Facebook milyonlarca Instagram kullanıcısının şifrelerini plaint text biçiminde kendi sunucularında barındırıyordu. Plaintext bilgi işlemde düz metin sadece okunabilir materyal karakterlerini temsil eden, grafiksel gösterimini ve diğer nesneleri göstermeyen veriler için gevşek bir terimdir. Kısacası bu şifreler kolaylıkla okunabilir. Facebook bu açıklamayı blog yazısı şeklinde Perşembe günü sabah saatlerinde yaptı.

Facebook açıklamayı yaptığından beri verilerin okunabilir bir biçimde saklandığını keşfettiğini, bunun milyonlarca Instagram kullanıcısını etkileyeceğini belirtti. “Araştırmalarımız sonucunda vardığımız sonuç, depolanmış olan bu şifrelerin kötüye kullanılmadığını yada uygunsuz bir şekilde bu bilgilere erişilmediği yönünde.

Facebook ilk başta yani 21 Mart’da on binlerce Instagram kullanıcısının etkilendiğini düşünüyordu. 21 Mart tarihli blog yazısında Facebook, Ocak ayında yapılan rutin bir güvenlik incelemesi sırasında bu durumun fark edildiğini fakat plaintext şeklinde olan Instagram şifrelerinin Facebook dışında hiç kimseye görünmediğini herhangi bir şifrenin kötüye kullanılmadığını vurguladı.

Açıklamayı yapmasının ardından Facebook, “Bu sorunlar ile ilgilendik ve önlem olarak şifreleri depolanan herkese tedbir alınması açısından bildireceğiz.” dedi. Ayrıca Facebook etkilenen milyonlarca kullanıcıdan bahsetse de net bir sayı vermedi.

Sosyal medya devi olan Facebook, veri toplama ve kullanıcı gizliliğine yönelik yaşadığı bu gibi olaylardan ötürü Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere çok sayıda devlet kurumu tarafından soruşturma altında.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir