Malware

Moskova’nın Yeni Teleferik Sistemine Açıldığının Ertesi Günü Fidye Yazılımı Bulaştı

Moskova geçenlerde ilk teleferik hizmetini açtı ve ilk ayda ücretsiz biniş sözü verdi. Ne yazık ki, bu hizmet açıldıktan sadece bir gün sonra hacker’lar söylentilere göre teleferik sistemine girdiler ve fidye yazılımı bulaştırdılar.

Sabırsız yolcular ücretsiz binişleri için beklerken polis memurları teleferiğin teknik sebepler nedeniyle kapatıldığını açıkladı, TheMoscowTimes‘da denilene göre.

“Rossiiskaya Gazeta’da bir videoda, polis memurları sırada bekleyen insanlara teleferiğin ‘teknik sebeplerden’ tekrar açılamadığını söylüyor.”

Bir başka Rus medyasına göre, teleferik sisteminin ana bilgisayarına fidye yazılımı bulaşmış ve teleferiğin işleyişi için gerekli dosyaların şifresini çözmek için Bitcoin fidye istiyorlarmış.

Toplu taşımaya fidye yazılımı bulaştırma babında ilk vaka değil bu. 2016 Kasım’da, San Francisco Toplu Taşıma sistemi, ödeme sistemleri de dahil, pek çok bilgisayara HDDCryptor fidye yazılımı bulaşmıştı. Bu da sistem yenilenene kadar müşterilere ücretsiz binişe sebep veriyordu.

https://www.bleepstatic.com/images/news/columns/week-in-ransomware/2018/november/30/CyNpjjzUQAArh29[1].jpg

Hack’lendiniz. Tüm veriler şifrelendi. Anahtar için iletişime geçin (crypton27@yandex.com) ID:601. Anahtarı giriniz:

Etiketler
Daha Fazla Göster

YavuzhanD

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Sofya'da Todor Kableshkov Higher School of Transport'da Erasmus+ yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir