GündemUncategorized

Mozilla Firefox, Adobe Flash Player’ı Devre Dışı Bırakacak

Mozilla topluluğu kullanıcı güvenliği açısından Firefox’a önemli güncellemeler yapmakla meşgul görünüyor. Buna bir örnek verecek olursak 2018 yılının başlarında Mozilla, Firefox için Facebook kullanıcılarının Facebook tarafından gözetlenmesini önlemek için “Facebook Container” adlı eklentisini yayınlamıştı. Ardından Mozilla’nın, kullanıcılarının kişisel bilgilerinin sızıp sızmadığını kontrol eden Firefox Monitor’ü kullanıma açtığını duymuştuk. Bunların yanında Mozilla, kullanıcılarının haklarını ihlal eden ve onları gözetleyen çeşitli casus eklentilerini kaldırdı. Şimdiyse Flash eklentisiyle ilgili hataları da göz önüne alarak Firefox’un yeni sürümünde (69) bu eklentiyi tarayıcının varsayılan ayarlarında devre dışı bırakacaklarını duyurdu.

Mozilla, yakın zamanda güncellenmiş bir hata raporunda açığa çıkması üzerine, Flash eklentisini yeni gelen sürümünde varsayılan olarak aktif olan eklentiler arasında bulundurmayacak.

Raporda belirtildiği gibi,
“Flash eklentisi prensiplerimize aykırı olduğundan, Firefox’un 69.sürümünde varsayılanlar arasında bu eklentiyi devre dışı bırakacağız.”
Mozilla’nın açıklamasına göre:
“Eklentiler Firefox kullanıcıları için güvenlik ve performans açısından sorun teşkil etmekte. NPAPI eklentileri oldukça eski. Bu nedenle Mozilla, eklentilere ihtiyaç duymayan bir Firefox’a doğru yol almakta.”
Şimdilik Flash eklentisi yalnızca varsayılan şekilde devre dışı bırakılacak. Yani kullanıcılar istediği zaman eklentiyi kendileri ihtiyaç duyarsa aktif edebilecek.
Mozilla’nın Flash Player’ı Kullanmama Kararının Ardındaki Nedenler
Adobe Flash Player’ın hali hazırda zaten hatalarla, güvenlik açıklarıyla ve performans açısından sıkıntılarla dolu bir geçmişi var. Bundan kronolojik sırada birazcık bahsedecek olursak: Tüm bu etkenlerin sonucunda Google, Flash Player’ı 2016’nın Aralık ayında devre dışı bırakmıştı. Aynı şekilde Microsoft, geliştirdiği Microsoft Edge tarayıcısında Flash Player’ı devre dışı bırakmıştı. Ardından 2016’nın Haziran ayında Mozilla, Flash Player için ‘etkinleştirmek için tıkla’ özelliğini 47.sürümünde duyurmuştu. 2017’de ise Adobe, Flash Player’ı 2020’de desteklemeyi bırakacağını açıkladı. Geçtiğimiz yılda ise Microsoft tekrar bir hamle yaparak Office 365’de Flash’ı engelledi. Google’da tarayıcısı Chrome’un 76.sürümünde tamamen Flash’ı bırakacağını duyurdu.
Özetle, Mozilla’da Chrome gibi Flash Player’a sonsuza kadar elveda demek için bir zaman çizelgesi oluşturdu. 2021 yılı itibariyle Firefox Flash Player eklentisini değil devre dışı bırakmak, yüklenmesine bile izin vermeyip, tamamen Flash Player ile ilişkisini sonlandıracak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir