Gündem

NASA Veri Sızıntısı ile Gündemde!

Yeni bir gün, yeni bir veri sızıntısı. Bu defa çanlar Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için çalıyor.

NASA bugün sunucularının en az birinin saldırıya uğramasıyla birlikte, bazı çalışanlarının kişisel bilgilerinin kurumun sunucularından sızdırılmış olabileceğini doğruladı.

NASA, salı günü çalışanlarına yolladığı notta, çalışanların sosyal güvenlik numaraları ve kişisel kimlik bilgilerinin (PII) saklandığı sunuculardan birine, henüz kimliği belirlenemeyen korsanlar tarafından erişildiğini belirtti.

Çalışan kayıtlarının tutulduğu iki sunucunun 23 Ekim’de NASA’nın siber güvenlik personelleri tarafından denetlendiği ve veri sızıntısı olabileceğinin söylendiği biliniyor.

Bu sızıntının keşfedilmesinden sonra NASA, suncularını koruma altına aldı ve kurumun federal siber güvenlik işbirlikçileriyle birlikte çalışarak potansiyel tehditten etkilenen tüm çalışanları tespit etmek adına işlem başlatıldığı söylendi. Fakat yine NASA’dan yapılan açıklamada, bu sürecin zaman alacağı aktarıldı.

Kurum, söz konusu veri sızıntısının hiçbir uzay programını tehlikeye atmadığını belirtti.

NASA’nın aktardığı bilgilere göre, Temmuz 2006 tarihinden 2018’e kadar kuruma katılan ve kurumda çalışmış olan NASA Civil Service çalışanları da dahil yaklaşık 17,300 kişinin bu sızıntıdan etkilenmiş olabileceği belirtiliyor.

NASA, etkilenen tüm çalışanların tespit edildikten sonra bilgilendirileceğini ve kimlik hırsızlığına karşı hepsine koruma hizmeti ile ilgili destek olacağını belirtti. Buna önceden NASA’da çalışan ve daha sonra ayrılan kişilerin de dahil olduğu belirtildi.

NASA İnsan Kaynakları Genel Müdürü Bob Gibbs, “Bütün ekibimizin kişisel bilgileri ve gizliliği çok ciddiye alınmaktadır. Bilgi güvenliği NASA için en önemli öncelik olmaya devam etmektedir.” dedi.

“NASA, tüm sunucuların güvenliğini sağlamaya devam ediyor. En son güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi için prosedürler devam ediyor.”

Bu sızıntı olayı, kurumun ilk vakası değil. Bir bilgisayar korsanı grubu tarafından 2016 yılında, binlerce çalışanın kimlik bilgilerini ve uçuş kayıtlarını içeren 276 GB boyutunda bir arşiv sızdırılmıştı.

Sızdırılan bilgilerin ardından bilgisayar korsanları tarafından uçuş rotası değiştirilerek büyük bir vurgun yapılmaya çalışıldı. Fakat NASA mühendislerinin durumu farketmesi üzerine bu atlatılmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gökhan A.

Istanbul Bilgi Universitesi - Siber Güvenlik bölümünde eğitim almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir