Gündem

Netflix Kullanıcıları Hedef Oldu!

UYARI

• Sahte e-postalarda Netflix hesaplarının askıya alındığı inandırılmaya çalışılır.
• Sahte e-postalarda kullanıcılar zorla bağlantılara yönlendirilir.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu (FTC), yeni bir kimlik avına karşı Netflix kullanıcılarını uyardı. Uyarıda, hedef kullanıcılara hesaplarının askıya alındığı ve açılması için bir bağlantıya tıklanılmasını söyleyen e-postalar bulunduğu belirtildi.

Hedefte olan kullanıcılara, hesaplarına tanımlı fatura bilgileriyle ilgili bir takım sorunlar oluştuğu ve linkte tıklayarak düzeltmeleri gerektiği yazan bir e-posta geliyor.
Ayrıca e-postada bir de uluslararası telefon numarası bulunuyor. Bu sayede hedef kullanıcılara yeterince güven aşılanmış oluyor.

FTC tarafından yapılan bir diğer uyarıda, kullanıcıların Netflix’den gelen e-postalara dikkat etmeleri önerildi. İmla hataları, genel dil bilgisi bozuklukları gibi dikkat çekici şeylerin olabileceği belirtildi.

Bu gibi olayların artmasının ardından Netflix, kullanıcılarının hesaplarını güvene almak için birtakım önlemler almaya başladıklarını bildirdi.

Netflix tarafından yapılan açıklamada “Üyelerimizin ve kullanıcılarımızın bilgilerinin ve hesaplarının güvenliğini ciddiye alıyoruz. Bu bizim için en önemli konulardan biridir. Kullanıcılarımızın hesaplarını güvenli tutabilmek için çok sayıda güvenlik önlemi alınmış durumda. Ne yazık ki internet ortamında bu tarz olayların sayısı artmakta ve Netflix gibi büyük markaların kullanıcıları hedef alınarak kişisel bilgilerine erişilmeye çalışmakta.” sözlerine yer verildi.

Bu tarz bir e-posta alan kişilerin linke tıklamadan doğrudan resmi Netflix sitesi üzerinden hesaplarını kontrol etmeleri tavsiye ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gökhan A.

Istanbul Bilgi Universitesi - Siber Güvenlik bölümünde eğitim almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir