Gündem

Play Store’da Sahte Instagram Uygulamaları Yer Alıyor!

Kullanıcılara takipçi sayılarını arttırmak veyahut takipçileriyle ilgili istatistikler veren uygulamalar binlerce indirme sayısına sahip. Play Store üzerinde bu tür işlemleri gerçekleştiren 3 uygulama, kullanıcıların şifrelerini ele geçirdi. Fake uygulamalar Malwarebytes tarafından belirlendi, güvenlik araştırmacısı Nathan Collier de bu uygulamaların hala Play Store’da bulunduğunu belirtti.

Collier: “Sosyal medya bağımlılığı günümüzde bir gerçek. Kullanıcılar daha fazla beğeni alarak, daha fazla takipçi sayısına ulaşarak dopamin seviyelerini yükseltiyorlar. Bu da bağımlılığı daha da arttırıyor.” şeklinde açıklama yaptı. Bunlara ek olarak Collier: “Sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayınızı, beğeni sayılarınızı arttırdığını iddia eden uygulamalar, kötü amaçlı yazılımları barındırmak için daha iyi bir fikir olamazdı herhalde. Bu tür uygulamalar kullanıcı adlarınızı, şifrelerinizi ele geçiriyor olabilir. Veyahut bu tür uygulamalara yönelik bir saldırı gerçekleştirilirse Instagram bilgileriniz bu tür uygulamlarda da barındırılacağından şifrelerinizin çalınma olasılığı yüksek.”

Collier; Followkade, LikeBegir ve Aseman Security adlı üç uygulamanın özellikle İranlı kullanıcıları hedef aldığını belirtti. Uygulamalar yüklendikten sonra açıldığında, Instagram bilgilerinizi ister, bu bilgiler kullanıcı tarafından girilir fakat bu bilgiler aynı zamanda kötü niyetli kişilerin kontrol ettiği web sitelerine de gönderilir böylece şifreleriniz ele geçirilmiş olur.

Network analizi yapıldığında ek bir trafik yaşanıyor ve bu ek trafiğin neden yaşandığı belli. Followkade kullanıcılara beğeni sayılarını arttıracağını iddia ediyor tıpkı LikeBegir uygulaması gibi. Aseman Security ise ironik bir şekilde Instagram hesabınız için güvenliğinizi arttıracağını ve saldırıya uğramasını önleyeceğini belirtiyor.

LikeBegir’in 4.838 kişi tarafından yıldızlanmış, 440.404 kişi tarafından derecelendirilmiş, Followkade  ise 50.000+ indirme sayısına sahip ve 6.099 toplam kullanıcı tarafından yapılan değerlendirmede ortalama dört yıldız ile derecelendiriyor. Bu Google Play üzerinde güvenilirlik algısı yaratır ve bu rakamlar güvenilir uygulamaların aldığı ortalama rakamlardır.
Buna rağmen 1 yıldız veren bir kullanıcı Play Store yorumunda “Program tamamen çöp, ayrıca bilgileriniz çalınıyor.” şeklinde bir yorum yapmıştı. Google’da tabiki incelemeye aldı. Google Play Store’da uygulamaların yayınlanması için yapılan başvuruların reddedilmesi 2018’de %55 ve uygulamaların yayınlandıktan sonra askıya alınması %65 oranında arttı. Bu rakamlar da sosyal medyaya yönelik uygulamaların dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini kanıtlar nitelikte.
Kolaya kaçarak bu tür takipçi satın alma, beğeni sayısı arttırma gibi yöntemlere başvurmak çok risklidir. Eğer Instagram hesabınızdaki kitleyi genişletmek istiyorsanız yaratıcı içerikler paylaşarak, kaliteli fotoğraflar çekerek bunu yapabilirsiniz. Diğer kaliteli içerik üretenleri de takip ederek, etiketleri doğru kullanarak bunu yapmalısınız. Kolaya kaçarak bu tür takipçi satın alma, beğeni sayısı arttırma gibi yöntemlere başvurmak çok risklidir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir