Gündem

Rus Hacker, Kelihos Botnet’i Kullanmaktan Suçlu Bulundu!

Meşhur Kelihos botnet’i kullanmak ile suçlanan Rus adam sonunda ABD federal mahkemesinde suçlu bulundu.

St. Petersburg, Rusya’da yaşayan, 38 yaşındaki  Peter Yuryevich Levashov ; Bilgisayar suçları,Fiber Dolandırıcılığı,Hile ve Çalıntı Kimlik Hırsızlığından, ABD Connecticut federal mahkemesinde Çarşamba günü suçlu bulundu.

Levashov, ayrıca çevrimiçi olarak kullandığı; Peter Severa, Petr, Petr Severa ve Sergey Astakhov dahil birçok takma adlar ile bilinen Levashov, Storm, Waledac and Kelihos dahil olmak üzere çeşitli botnet, faaliyetlerini 1990’ların sonlarından tutuklandığı Nisan 2017 yılına kadar kullandığını itiraf etti.

2010 yılına dayanan Kelihos botnet, oturum açma, kimlik bilgilerini çalma, toplu spam e-postaları göndermek ve Bilgisayarları fidye yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılımlarla enfekte etmek için kullanılan on binlerce virüslü bilgisayarın küresel bir ağıydı.

Rus Hacker, Kelihos Botnet’i  50.000 Bilgisayara bulaştırdı!

Storm ve Waledac botnetleri de Kelihos’un kodunu paylaşılmışlardı, ama Kelihos’un kodu dünya çapında yalnız 50 binden fazla bilgisayara bulaşan en tehlikeli botnet oldu.

“Levashov kontrolündeki; Storm, Waledac ve Kelihos botnet ile sızdıkları bilgisayardan Şahsi ve kimlik  bilgilerini(e-posta adresleri, kullanıcı adları ile oturum ve giriş şifrelerini )  bilgisayarlardan ele geçirdiklerine dair ,(Department Of Justice)  Adalet Bakanlığı bir basın açıklaması yaptı.

Üç botnet’in de siber suçlular için yüzlerce milyon dolar ürettiği bildirildi.

Daha önce de yayınlandığı gibi, Levashov da, Anti-spam grubu Spamhaus tarafından belirlenen  Dünyanın  ilk 10 kötü “spamers” listesinde yer almıştı o zaman ve  kendisine listede  7.sıralamayı vermişti.

Başlangıçta Levashov’un 2016 ABD seçim hacki’nde yer aldığını iddia edilirken, DoJ iddianamesinde; geçen yıl İspanya’daki gözaltına alınmasından sonra, serbest bırakılmasının, Kesinlikle şüphelinin Kelihos botnet’e katılımı ve bazı kişileri spam ile değersiz hisse senedi almaya yönlendirip zorladığı için tutuklandığını belirtti.

Levashov, ABD tarafından kendisine karşı uluslararası bir tutuklama emri verildikten sonra, ailesiyle birlikte tatil yaptığı 2017’de Barcelona’da tutuklandı. Tutuklandıktan hemen sonra kelihos botnet, federal yetkililer tarafından kapatıldı.

Geçen yıl Eylül ayında Rusya iade talebi açarken, İspanyol yetkililer Şubat 2018’de ABD’nin talebi üzerine levashov’u kendilerine iade etti.

 

Levashov, daha önce Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi için 10 yıl çalıştı ve tutuklandığı andan itibaren ABD’ye iade edilirse, kendisinin siyasi çalışmaları hakkında bilgi almak için ABD yetkililerinin kendisine işkence etmesinden korkuyordu.

Levashov, Çarşamba günü  ABD Connecticut  HARTFORD’daki bölge Mahkemesinde hakkındaki aşağıda belirtilen dört iddianameden suçlu bulundu:

1 kez korumalı bir bilgisayara kasıtlı hasar vermek iddiasından,

1 kez komplo kurmak iddiasından,

1 kez aşırı fazla sayıda kimlik hırsızlığı iddiasından,

1 kez Fiber dolandırıcılık iddiasından;

 

Levashov, hakkındaki Nihai Ceza kararı, 6 Eylül 2019 tarihindeki duruşmada verilecek ve bu tarihe kadar da gözaltında kalacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir