GündemMalware

Sağlık Sektöründeki Bilgisayar Sistemlerini Etkileyen Kötü Amaçlı Yazılımlar!

Sağlık sektöründeki bilgisayar sistemlerini etkilemekte olan kötü amaçlı yazılımların yaklaşık %80’i trojan kaynaklı ve bunların en yaygın olanı Emotet. Emotet bankacılık trojani olarak başlasa da işlevini spam, e-postalar ile geliştirdi ve şu anda oldukça yaygınlaşmış durumda.

Yayılmanın mantığı ise basit, karşı tarafı işlemi başlatması için ikna etmeye çalışan resmi görünümlü e-postalar kullanılıyor. Güvenlik şirketi olan Malwarebytes’ın analizine göre trojanler sağlık sektöründeki bilgisayar sistemlerini etkileyen en yaygın tehdit kategorisinde yer almakta. Analiz verilerine göre, tespit edilen kötü amaçlı yazılımların %80’ini trojanler oluşturuyor. %80’lik kısmın %37’sinin kaynağı da Emotet olarak tespit edildi.

Araştırmacılar Trojan.Emotet’in tarayıcılarda depolanan kullanıcıların kimlik bilgilerini ve hedeflenen ağ trafiğini dinleyebilme özelliğine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca bu kötü amaçlı yazılım bilgi hırsızlığı yapması dışında sağlık sigortalarını, hastaneleri, ilaçları, biyoteknolojiyi ve tıbbi cihaz sektörlerini de etkilemekte.

Sağlık sektöründeki bilgisayar sistemleri elektronik binlerce kayıt yönetmekte olduğundan siber suçluların bu sektöre yönelik saldırı yapmaları oldukça normal. Microsoft’un sistem dosyaları şeklinde görülen bu trojanler Malwarebytes’ın sağlık sistemleri ile ilgili olan analizinde en yaygın olan ikinci tehdit. Siber suçlular sağlık sektöründeki bilgisayar sistemlerine kripto para birimi madenciliğini de bulaştırmak istiyor.

Malwarebytes kötü amaçlı yazılım tespitlerinin %17’sinde Trojan.BitCoinMiner tespit etti. Bu da sağlık sektöründeki bilgisayarların kaynaklarının sömürüldüğünü gösteriyor. Bu durum WannaCry’ı hatırlatmıyor değil, 2017’de hızla yayılmıştı. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri WannaCry’dan kurtulmak için çok fazla harcama yaptı. Fakat hala sağlık sistemlerini etkileyen kötü amaçlı yazılımlar arasında bulunmakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir