Makaleler

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik nedir? Siber Tehditlerden Nasıl Korunuruz? Siber Güvenlik Anlamında Almamız Gereken Önlemler Nelerdir?

 

Siber Güvenlik Nedir?

Konuya girmeden evvel, biraz etrafında dolaşmakta fayda var. Siber kelime olarak ne anlama gelmektedir öncelikle ona bakalım. İngilizce Cyber kelimesi üzerinden Türkçe türetilmesi yapılan ” Siber ” kullanılmaya başlamıştır. Siber Güvenliğe gelirsek, daha önceleri ülkemizde ” Bilgi Güvenliği ” kavramı olarak dayatılmaya çalışılsa da, işin ehli insanların ” Siber Güvenlik ” kelimesinde ısrarcı olmaları ve uzun uğraşlar vermeleri sonucunda, son birkaç yıldır dile Siber Güvenlik olarak oturmaya başlamıştır. Siber güvenlik gelecekte Dünya ‘yı çepeçevre saran bir gerçeklik, henüz daha kitlesel ve büyük bir saldırı olmamış olması, bunun yarın olmayacağı anlamına gelmemekte, Ülkeler özellikle 4, 5 yıllık periyotta bu alanın önemine vararak, ciddi adımlar atsalar da, henüz büyük çaplı bir siber savaşın olmaması, hangi Ülkelerin bu konuda hazırlıklı ya da hazırlıksız olduğunu bize tam manasıyla göstermemekte.

Eskiden Siber güvenlik denildiğinde toplumsal seviyede ” O nedir, Hack mack işi midir? ” diye algılansa da, internet kullanımının artmasıyla beraber siber güvenlik konusunda daha da bilinçli bir toplum oluşmaya başladı. Siber güvenlikten bu kadar bahsetmişken şimdi diğer bir önemli kısma geçelim.

Siber Tehditlerden Nasıl Korunuruz?

Siber Tehditlerden Nasıl Korunuruz?

Siber güvenlik birçok farklı alanı temsil eden, sihirli bir sözcük aslında, Siber güvenlik denildiğinde akla gelecek ilk şey tabi ki de ” Bilgisayarımda virüs mü var acaba? ” olmamalı. Ağ, veri tabanı, web, scada, vs. vs.. gibi birden fazla alana bölünüyor. Ama bunların hepsinin birbiriyle ilintili ve bütünleşik olduğunu söylemek mümkün. Örneğin web sitesinde ortaya çıkan bir açık sayesinde, önce sisteme bağlanabilir, sonra veri tabanına erişebilir, sonrasında da sunucu üzerinden tüm ağı ele geçirebilirsiniz. Dedik ya, hepsi bütünleşik ve birbiriyle ilişkili. Ama Siber Güvenlik nereden başlar diye sorarsanız. Cevap: Birey olacaktır. Öncelikle bireysel anlamda, ilk olarak ne yapabilirim? Sorusuyla işe koyulmak gerekiyor. Peki ne yapabiliriz?

  • Windows kullananlar için, sürekli olarak windows uptadelerinin yapılmalıdır.
  • İyi bir virüs programı kullanılmalı.
  • Güvenilir olmayan internet sitelerinden asla bir şey indirmemeli.
  • Herkese açık ağlar üzerinden internet bağlantısı yapılmamalı.
  • Bilinmeyen mailler tıklanmamalı, bilindik adreslerden gelen maillerin ise header bilgilerine bakılarak doğruluğu check edilmelidir. Gmail için mail içerisinde bulunan alt alta olan 3 noktaya tıklayıp orijinali göster diyerek öğrenebilirsiniz. Burada
  • Ransomware vb… virüslerden korunmak için düzenli yedeklemeler yapmayı unutmamalısınız.
  • Sosyal medya, mail, bilgisayar parolası vb… tüm parolalarınız muhakkak zorluk derecesi yüksek parolalardan oluşmalı ve hepsinde farklı parolalar seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Çift faktör güvenlik seçeneği sunan sitelerde, çift faktör ( Two-factor authentication Buradan) seçeneğini aktif edin.
  • Bankacılık bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan oltalama sitelerine dikkat etmelisiniz. siberguvenlikbank.com adlı bir bankanın müşterisininiz, sizi aynı bu alan adına benzer siberguvenlikbankk.com bir alan adıyla kandırıp, parolalarınızı ele geçirebilirler. Dikkat ettiyseniz 2. sitede 2 adet k bulunuyor. Bu tür oltalama adı verilen dolandırıcılıklara karşı dikkat etmelisiniz.
  • Bilgisayarınıza bilmediğiniz kişilere ait taşınabilir harddiskleri takarken dikkat etmeli, takmanız gerekiyorsa da muhakkak iyi bir virüs programı ile taratınız.

Yukarıda yazılanlar bireyin kendini koruması için ilk adım sayılabilecek bazı altın kurallar. Bu kuralları uyguladığınızda kendinizi büyük ölçüde korumuş olacaksın. Diğer kısımlar ise profesyonelleşme sürecinde işinize yarayacak şeyler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir