Gündem

SpaceX yörüngeye 12.000 uydu yerleştirmek için izni kopardı.

SpaceX Hızlı Ve Ucuz İnternet İçin Çalışmaları Başlattı.

 

SpaceX, bu hafta ABD’li yetkililerden, ucuz ve kablosuz internet erişimini arttırmak maksadıyla yaklaşık 12.000 uyduyu yörüngeye yerleştirmek için gerekli izni aldı.

SpaceX’in bu girişimi ile dünya çevresindeki uydu sayısını büyük ölçüde artacağı ön görülüyor.

Birleşmiş Milletler uzay işleri ofisine göre, 1957 de gönderilen Dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1 den beri 8.000 in üzerinde nesneyi uzaya gönderdi. Bunların yarısının hala operasyonel olduğuna inanılıyor.

Perşembe günü FCC (Abd Federal İletişim Kurumu), SpaceX’in 7.518 uyduyu yörüngeye göndermek için yetkilendirildiğini ve daha öncede onaylamış olduğu 4.425 uydununda buna eklendiğini duyurdu.

Uyduların hiç biri henüz fırlatılmadı.

Elon MUSK’ın şirketinin, FCC kurallarına göre uyduların yarısını göndermek için 6 yıl, uydu ağını tamamlamak için ise 9 yılı bulunuyor.

SpaceX, uyduların çoğunun alçak Dünya yörüngesinde bulunmasını, yaklaşık 208-215 mil (335-346 kilometre) yükseklikte olmasını istiyor.
Böylece uydular yaklaşık 250 mil (400 kilometre) yükseklikte yörüngede seyreden Iss’in (Uluslararası Uzay İstasyonu) altında yer alacak.
SpaceX Dünyadaki internet kullanıcıları ile uydular arasındaki iletişim süresini kısaltmak ve internet hızlarını arttırmak maksadıyla uyduları alçak yörüngeye yerleştirmek istiyor.
Ancak bu küçük uyduların büyük uydulara göre daha kısa ömürleri olduğu biliniyor. Bu denli alçak irtifada göz önünde bulundurulursa uyduların stabilitesi tehlikeye girebilir.

Ayrıca FCC, Kepler (140 Uydu), Telesat (117 Uydu) ve LeoSat (78 Uydu) gibi bir kaç şirkete’de uydu fırlatma izni verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir