Gündem

SUSE Linux 2.5 Milyar Dolara Satıldı

İngiliz firması Micro Focus International’ın sahibi olduğu açık kaynaklı yazılım şirketi SUSE, İsveçli bir özel sermaye firmasına satıldı.

Evet, SUSE Linux ve beraberindeki yazılım işi en sonunda EQT Partners tarafından 2,535 milyar dolar karşılığında satın alındı ve hisseleri yüzde 6 oranında kaldı.

SUSE, en eski açık kaynak şirketlerinden biridir ve belki de dünya çapındaki bankalara, üniversitelere ve devlet kurumlarına kurumsal düzeyde Linux yazılım hizmeti sunan ilk şirkettir.

1992 yılında kuruluşundan bu yana, SUSE birden çok kez sahipliğini değiştirdi. ABD merkezli yazılım şirketi Novell, Kasım 2003’te Microsoft ile işletim sistemi pazarında rekabet edebilmek için 120 milyon dolar karşılığında SUSE’yi satın aldı.

Ancak, şirketin düşündüğü gibi şeyler işe yaramadı ve Novell’in kendisi de başka bir ABD merkezli şirket olan Attachmate Group tarafından 2011’de 2.2 milyar dolar aldı. Üç yıl sonra Micro Focus International, Attachmate’i 2014 yılında 2.35 milyar dolara satın aldı.

O zamandan beri SUSE Linux, yarı bağımsız bir bölüm olarak Micro Focus’un bir parçasıydı ve açık kaynaklı işletim sistemleri yazılımı için kurumsal pazarda Red Hat ve Ubuntu ile rekabet ediyor.

Şimdi, EQT Ortakları SUSE’nin yeni sahibi olduğunu duyurdu ve ürünlerini geliştiriciler ve mühendisler ile güçlendirmek için bağımsız bir şirket olarak işletmeyi planlıyor.

EGT’den Johannes Reichel’in bu konuyla ilgili söylediği şeyler: “Mühendislere yatırım, önceden sahip olunan bir şekilde kısıtlanmıştı. Bu değişecek. Giderek artan ticaret çatışmaları karşısında, kurumsal müşteriler Avrupa menşeli bir altyapı yazılımı sağlayıcısına değer veriyor.”

SUSE, blog yazısında dile getirdiği gibi, yeni ortaklıkla ilgili heyecan duyuyor; EQT ile olan ortaklığın, hem Linux işletim sistemi alanında hem de açık kaynak alanında ortaya çıkan ürün gruplarında mükemmel bir pazar fırsatından yararlanabileceğini düşünüyoruz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir