Gündem

Trojan Yaymak İçin Counter Strike 1.6 Kullanılıyor!

Siber suçlular Trojan yaymak için eski bir oyun olan Counter Strike 1.6’daki Zero-Day güvenlik zaafiyetlerini kullanıyor. Peki neden CS 1.6? Counter Strike 1.6 serverlarını kullanan oyuncuların sayısı 20.000’den fazla dolayısıyla siber suçlular bu kitleye trojani yaymak için uğraşıyorlar.

Trojan Nedir?

Truva atı, bilgisayar yazılımı bağlamında Truva atı zararlı program barındıran veya yükleyen programdır. Terim klasik Truva Atı mitinden türemiştir. Truva atları masum kullanıcıya kullanışlı veya ilginç programlar gibi görünebilir ancak yürütüldüklerinde zararlıdırlar. Truva atlarının iki türü vardır.

Rusya merkezli şirket olan (Dr.Web) geliştiricileri oyunu oynayan diğer oyunculara bulaşmaya olanak sağlayacak bir güvenlik zaafiyeti olduğunu belirtti. Counter Strike 1.6 2003 yılında piyasaya çıkmıştı. Üzerinden o kadar zaman geçse de hala 20.000’den fazla oyuncuya sahip. (serverlarda)

Her server sahibi bildiğiniz gibi oyunculardan para kazanmak için, onlara belli başlı paketler sunarak artık oyuncunun seçtiği pakete göre (silah renklendirme, nickname renklendirilmesi vb.) özel ayrıcalıklar tanıyor. Belonard adı altında geçen diğer server sahiplerinin pek alışık olmadığı şekilde bir reklam kampanyası başlattı diyebiliriz. Trojan diğer serverlara da yayılıyor ve bu şekilde tanıtım yapıyordu. Bunun nasıl olduğuyla ilgili açıklanan raporlara göre zero-day açığından faydalanılmış. Dr.Web uzmanları bu açık hakkında yetkilileri bilgilendirdiler ve yetkililer şimdi bu açıkları kapatmaya çalışıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir