Gündem

Whatsapp ve Facebook çöktü! Telegram 3 Milyon Yeni Kullanıcı Kazandı

Durov:
“Son 24 saatte Telegram’a 3 milyon yeni kullanıcı geldiğini görüyorum. Bu çok iyi oldu çünkü herkese yeterli alan ve sadık olduğumuz gizlilik politikasını sunuyoruz. “

Whatsapp, Facebook ve Instagram dün gece global seviyede bir sorun yaşadı. Dünyanın dört bir yanından kullanıcılar hata raporları göndermeye başladı. Kullanıcılar sayfalarını yenileyemiyor, giriş yapamıyor, gönderileri beğenemiyordu. Neredeyse bütün işe yarar fonksiyonları devre dışı kalmıştı gerek Instagram olsun gerek Facebook. Profil fotoğrafları bile güncellenemiyordu. Bu durumdan en çok yararlanan şüphesiz Telegram oldu. Gizlilik ve güvenlik politikalarıyla bilinen popüler bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram’a 24 saat içinde 3 milyon kullanıcı akın etti. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Whatsapp devre dışı kaldığı süre zarfında Telegram’ın kullanım oranının arttığını belirtti.

Telegram’ın, Facebook Messenger ve Whatsapp’a alternatif olan en iyi mesajlaşma uygulaması olduğunu biliyoruz. Telegram kullanıcılarına uçtan uca şifreli mesajlaşma özelliği sunuyor dolayısıyla çeşitli gizlilik politikaları sayesinde Telegram bile bu mesajları okuyamıyor. Uçtan uca şifreleme özelliği Telegram’a 2013 yılında getirilmişti. Bunların yanında Telegram diğer mesajlaşma uygulamalarının sunmadığı pek çok özelliği kullanıcılarına sunmuştur. Bu özelliklerden biri multi hesap kullanma özelliğidir. Kullanıcılar 3 Telegram hesabını kolaylıkla kullanabilir üstelik hesaplar arasında geçiş yapmak çok kolay. Bir diğer özellik ise anket yaratma özelliği.

Telegram büyük topluluklar için getirdiği bu özellikle birlikte çeşitli organizasyonlar düzenlenmesini ve bu organizasyonlarda alınacak kararların kullanıcılar tarafından belirlenmesini anket özelliği sunarak hallediyor.
Telegram, kendi gizlilik politikasına uymadığı gerekçesiyle bazı ülkelerde engellendi veyahut Telegram’a çeşitli sınırlamalar getirildi. Bu ülkelerden birisi İran’dı aynı zamanda Rusya’da da çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalmıştı. 5 yıldan fazla bir süredir, Telegram üçüncü şahıslarla tam olarak 0 byte veri paylaştığını açıkladı. Bu yüzden Telegram, Rusya ve İran gibi otoriter hükümetler tarafından yasaklanmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir