Gündem

Windows 10 1809 Güncellemesi Morphisec Anti-Malware İle Uyumsuz

Farklı bir gün, farklı bir Windows 10 güncelleme sorunu. Bu defa bir güvenlik yazılımında sorun meydana geliyor.

Windows 10’un şu anda dünya genelinde 400 milyonu aşkın kullanıcı tarafından aktif şekilde kullanıldığı bir gerçek, fakat son zamanlarda yapılan sistemsel değişiklikler ve güncellemeler kullanıcılarda büyük sorunlara sebep olmaya başladı. Özellikle de Microsoft’un Windows 10 1809 Ekim güncellemesini yayınlamasıyla.

Bildirilene göre, Windows 10 1809 sürümü bir anti-malware çözümü olan Morphisec Protector ile uyumsuzluk sorunu yaşatıyor. Bunun yanında Cisco AMP’nin de dahil olduğu Morphisec Software Development Kit kullanan farklı uygulamalar ile de uyumsuzluk sorunu yaşatıyor. Bu sorunlar, kullanıcıların Microsoft Office belgelerini kaydetmelerini engelliyor ve veri kaybına yol açıyor.

Windows 10 Güncelleme geçmişi sayfasındaki açıklamaya göre;
“Microsoft ve Morphisec tarafından keşfedilen bir uyumsuzluk sorunu Morphisec Protector’ı ya da Morphisec SDK’yı etkiliyor. Bunun yanında Morphisec SDK kullanan Cisco AMP de uyumsuzluk sorunundan etkilenenler arasında. Bu uygulamaları yükleyen cihazlarda müşterilerin Microsoft Office belgelerinde veri kaybına uğraması olası.” diyor.

Microsoft bu sorunu çözmek için Cisco ve Morphisec ile birlikte çalışıyor. Şu ana kadar elde edilen net bir gelişme yok. Kullanıcılara en son Windows 10 sürümünü yükledikleri taktirde, uyumsuzluk yaratan uygulamaları şu an için kullanmamaları söyleniyor.

Bu arada, bu sorun Windows 10 1809 güncellemesinin ilk uyumsuzluk sorunu değil. Geçtiğimiz haftalarda benzer bir sorun iCloud üzerinde meydana gelmişti. Apple ve Microsoft işbirliği ile çözülen bu sorunun bir benzeri de Morphisec’in başına gelmiş durumda.

Önümüzdeki süreçlerde daha ne kadar uyumsuzluk sorunu ortaya çıkar bilmiyoruz fakat görünen o ki, Windows 10 güncellemeleri şu sıralar her kullanıcıya yönelik değil. Sorunsuz çalışan ve pek güncel olmayan bir sisteminiz varsa, güncellemeleri yükleyerek maceraya girmenize hiç gerek yok. Yine de unutmamak gerek ki gelen güncellemeler sistemin çeşitli güvenlik açıklarını kapatarak yayınlanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Gökhan A.

Istanbul Bilgi Universitesi - Siber Güvenlik bölümünde eğitim almaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir