Gündem

Windows 7 Kullanıcıları İçin Son Çağrı!

Microsoft, Windows 7 için 2009 yılında 10 yıllık ürün desteği sağlama taahhüdünde bulunmuştu. Bu süre sona erdiğinde Microsoft Windows 7 desteğini sona erdirecek ve yeni yatırımlara odaklanacak. Windows 7 için son tarih tam olarak 14 Ocak 2020. Bu tarihten sonra artık bilgisayarınızın güvenliğini sağlayacak yeni güncellemeler gelmeyecek. Bu nedenle Windows 7 kullanıcılarının bu tarihten bir süre önce Windows 10’a geçmeleri öneriliyor.

Birçok Windows 7 kullanıcısı ve aynı zamanda şirketler Windows 7’ye olan destek sona ermeden önce Windows 10’a geçiş yapmayı düşünüyor. Windows 7’den desteğin bu kadar kısa süre içinde kesilecek olmasını IT (Enformasyon Teknolojisi) uzmanları da beklemiyordu.
İngiltere’nin teknoloji güvenliğini sağlayan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) , Windows 7 için son ürün destek tarihine yaklaşıldıkça güvenlik risklerinin artacağını belirtti ve kullanıcıları bu konuda bir hatırlatma yaparak uyardı. Güvenlik problemlerinin en büyük nedeni eski işletim sistemleri ve yazılımlardır. Güvenlik güncelleştirmeleri ve çeşitli destekleri almayacak olan yazılımlar ve işletim sistemlerini ne kadar çok kullanırsanız o kadar riske girmiş olursunuz.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Windows 7’nin desteğinin kesilişini Windows XP ile karşılaştırdı. Windows XP desteği sonlandıktan yalnızca birkaç ay içinde Windows XP için çeşitli Exploitler yaygınlaştı. (Exploit: Bir script veya bir programdır. Programda veya sistemde bulunan zayıflık veya hatalar için kullanılır.) Windows XP için Exploitlerin yaygınlaşması da ürüne olan desteğin sonlanmasından dolayı oldu. Aynı şey yakın bir tarihte Windows 7 için de geçerli olacak.

Bazı sistemler Windows 7’den direkt Windows 10’a geçmek için biraz eski olabilir. Bu gibi durumlarda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi , güvenlik risklerinin en aza indirilmesi için IT ekiplerine rehberlik edecek lakin bu Ulusal Siber Güvenlik Merkezi için son çare çünkü teknik ekiplere direkt Windows 10’a geçmeyi önerdiler. Ayrıca Windows’un Enterprise ve Educations sürümleri de bu yıl desteklenecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir