Makaleler

WPA3 nedir ve WPA3 cihazımı ne zaman alabilirim?

WPA2’nin yerini alacak bir Wi-Fi güvenlik standardı olan WPA3 birkaç yıl içinde, uyumlu cihazların sayısının artmasıyla birlikte hayatımıza girecek. WPA3’ü destekleyen yeni ürünler onaylanmaya başlandı ve Qualcomm, telefonlar ve tabletler için çip üretmeye başladı, Cisco, destekleyecek mevcut cihazları güncellemeyi de içerebilecek yaklaşımı açıkladı ve neredeyse her şirket kendi desteğini açıkladı.

Wi-Fi şifrelerini daha güvenli belirleyeceğimiz  eş zamanlı denklik doğrulama sistemi ile beraber, profesyonel seviyede WPA3-Enterprise kullanılıyorsa, parolalarınızın kırılmasını daha da zorlaştıracak 192 bit şifrelemeye sahip oluyorsunuz. WPA2‘ye ek bir güvenlik ve şifreleme protokolü eklenmediğinde 128 bit şifreleme ile veriler korunuyordu.

WPA3, nesnelerin internetini de unutmuyor. Akıllı cihazların Wi-Fi ağına bağlamak artık Easy Connect ile çok daha kolay olacak.

Brute-Force Saldırılarına Karşı Koruma

Bir cihaz bir Wi-Fi erişim noktasına bağlandığında, cihazlar bağlantıyı sağlamak için kullanılacak şifrelemeye bağlanmak ve pazarlık yapmak üzere doğru şifreyi kullandığınızdan emin olmak için bir “el sıkışma” gerçekleştirir. Bu el sıkışma 2017 yılında KRACK saldırısına karşı savunmasız kalmıştır , ancak mevcut WPA2 cihazları yazılım güncellemeleriyle sabitlenebilir.

WPA3, “kullanıcılar tipik karmaşıklık tavsiyelerinin yetersiz kaldığı şifreleri seçtiğinde bile sağlam korumalar sağlayacak” yeni bir el sıkışma tanımlar. Başka bir deyişle, zayıf bir şifre kullanmış olsanız bile, WPA3 standardı, bir saldırganın doğru olanı buluncaya kadar şifreleri tahmin etmeyi denediği kaba kuvvet saldırılarına karşı korunacaktır. KRACK’ı keşfeden güvenlik araştırmacısı Mathy Vanhoef, WPA3’teki güvenlik iyileştirmeleri konusunda çok hevesli görünüyor .

post-image-1WPA3 cihazımı ne zaman alabilirim?

WPA3’ü destekleyen cihazlar 2018 sonların da piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Qualcomm zaten WPA3’ü destekleyen telefonlar ve tabletler için çipler yapıyor, ancak yeni cihazlara entegre edilmeleri biraz zaman alacak. Cihazların WPA3’ün bu özellikleri kullanıma sunması için onaylanmış olması gerekir – başka bir deyişle, “ Wi-Fi CERTIFIED ™ WPA3 ™” işareti için başvuruda bulunulmalı ve verilmelidir. Bu nedenle, yeni yönlendiriciler ve diğer kablosuz bağlantılarda bu logoyu görmeye başlayacaksınız. 

Henüz WPA3 desteği alan mevcut cihazlar hakkında herhangi bir şey açıklamamıştır, ancak bu cihazların WPA3’ü desteklemek için yazılım veya ürün yazılımı güncellemeleri almasını beklemiyoruz. Cihaz üreticileri teorik olarak bu özellikleri mevcut yönlendiricilere ve diğer Wi-Fi cihazlarına ekleyen yazılım güncellemeleri oluşturabilirler, ancak güncellemeleri yaymaya başlamadan önce mevcut donanımları için WPA3 sertifikası almak ve almakta zorluk çekebilirler. Bu yüzden çoğu üretici, kaynaklarını yeni donanım aygıtları geliştirmek için harcayacaktır.

WPA3 özellikli bir yönlendirici aldığınızda bile, bu yeni özelliklerden tam olarak yararlanmak için WPA3 uyumlu istemci cihazlarına (dizüstü bilgisayarınız, telefon ve Wi-Fi’ye bağlanan başka herhangi bir şey) ihtiyacınız olacaktır. İyi haber, aynı yönlendiricinin hem WPA2 hem de WPA3 bağlantılarını aynı anda kabul edebilmesidir. WPA3 yaygın olsa bile, bazı cihazların WPA2 ile yönlendiricinize bağlandığı ve diğerlerinin WPA3 ile bağlandığı uzun bir geçiş dönemi bekleyebilirsiniz.

Tüm aygıtlarınız WPA3’ü destekledikten sonra, WPA ve WEP bağlantısını devre dışı bırakabileceğiniz ve yalnızca yönlendiricinizde WPA2 bağlantılarına izin verebildiğiniz gibi, güvenliği artırmak için yönlendiricinizde WPA2 bağlantısını devre dışı bırakabilirsiniz.

WPA3’ün tamamen yayılması biraz zaman alacak olsa da, önemli olan geçiş sürecinin 2018’de başlamasıdır. Bu, gelecekte daha güvenli ve daha güvenli Wi-Fi ağları anlamına gelir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir