Malware

Yarım Milyar Kullanıcı Zararlı Uygulama İndirdi

Bir araştırmacıya göre Google Play Store’dan zararlı indirenlerin sayısı, yarım milyar!

Saldırganlar bu işlemleri malware ile yapıyorlar.. Malware; bilgisayarınızın kayıt sistemi ayarlarını değiştiren, uygulamaların çalışma yapısını bozan, sistem hatalarına yol açıp; sisteminizin kötü niyetli kişiler tarafından kontrol edilmesine neden olan virüs tipi, bir kötü niyetli yazılımdır.

Google Play Store’daki uygulamaları (özellikle oyunları kullanan) yarım milyardan fazla kullanıcı, zararlı ile karşı karşıya kalıyorlar. Malware içeren uygulamaların çoğunluğu oyunlardan oluşuyor. Eset Güvenlik Uzmanı Lukas Stefanko’ya göre, “Aynı geliştirici tarafından yayınlanan 13 oyun, malware tipi zararlı yazılım” içeriyor. Bunun sadece ama sadece tek bir geliştiriciden yayıldığını vurgulayalım.

Bahsi geçen yapı, özellikle yarış oyunlarına entegre edilse de; yarış oyunları ile sınırlı kalmıyor. Malware’ler bir tür bir virüs ve her yapıma bulaşabiliyorlar. Bu çirkin yazılımları sunan kişilerin amaçları belirsizliklerini koruyor. Malware’lerin kişisel verilerinizi paylaşıp paylaşmadıkları merak konusu. Lakin bildiğimiz önemli gerçekler mevcut: Bu zararlılar kalıcı ve telefonunuzu açtığınız her anda aktif hale geliyor. Akıllı telefonu biçimlendirmeğiniz veya üst düzey bir güvenlik yazılımı kullanmadığınız tüm zamanlarda, arka plana yerleşip kayda değer zarar veriyorlar. Telefonunuz yavaşlıyor ve bazı işlemleri yapmaktan aciz kalıyorlar. İndirmiş olduğunuz uygulamalara dikkat etmenizi ve indirirken hangi şartları kabul ettiğinizi okumanızı öneriyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir